Beskyttelse af borgerne
Efter krigsudbruddet begyndte myndighederne at forberede sig på krig. Især angreb fra luften blev anset som en stor trussel. Der blev oprettet luftbeskyttelsestjeneste, lavet beredskabsplaner, bygget beskyttelsesrum og oprettet villaluftværn – for at beskytte civilbefolkningen.

Øvelse i det frivillige villaluftværn, 1944
De danske myndigheder tog faren for britiske luftangreb mod tyske mål i Danmark alvorligt, og derfor oprettede man luftbeskyttelsestjenester i mange byer.
Allerede den 9. april 1940 blev der på tysk ordre indført mørklægning, så fly ikke kunne orientere sig efter lys fra jorden. Civilbeskyttelsestjenesten førte kontrol med mørklægningen og udførte andre luftværnsopgaver.

Luftværns- og brandøvelse på Lundtoftevej 14, 1941
Ved siden af den kommunale luftbeskyttelse blev der oprettet en frivillig hjælpetjeneste, og en af dem var det frivillige villaluftværn i Stengårdsallé-området 1944-45.
Luftbeskyttelsen, luftalarmerne og beskyttelsesrum blev en stor del af hverdagen for borgerne.
Undersøg kilde A + B
1. Hvad er det for typer kilder?
2. Hvem har skrevet kilderne?
3. Hvornår er de skrevet?
4. Er det primære eller sekundære kilder?
5. Er der tale om førstehånds- eller andenhåndsoplysninger
Kilderne:
A: Erindring af Harald Geertsen: Det frivillige villaluftværn i Stengårdsallé-området 1944-45, trykt i Lyngby-bogen, 1986
B: Beskikkelse for personel i ”Frivillige Villaluftværn”, 9. feb. 1945 & Meddelelse fra Villaluftværnet til Kolonnen, 12. april 1945
Gå i dybden
6. Hvordan blev det frivillige villaluftværn oprettet for Stengårds Allé-området? Og hvordan blev det organiseret?
7. Hvordan forløb øvelsen i april 1945? Der var en vis portion af humor med under øvelsen. Hvad siger det om villaluftværnet? Og om den generelle situation på det tidspunkt i Danmark?
8. Hvilken betydning fik oprettelsen af villaluftværnet for kvarteret på længere sigt?